Keskaja naised tüssasid neitsikontrolli

Tuhande aasta eest võis neitsilikkuse kaotus purustada naise unistused. Et ikkagi tanu alla pääseda, võtsid kavalad naised kasutusele verekaanid ja muud võtted, et läbida meeste nõutud neitsikatsed.

Kui keskaja vallaline naine süütuse kaotas, kahanes tema väärtus abieluturul drastiliselt ja ta häbistas oma perekonda. Saja-aastase sõja kroonikas on mainitud, et isegi Baieri hertsog Stephen Hunnitu pelgas, et tema tütar ei läbi Prantsuse õukonna neitsikatset.

„Ta peab läbima katse, enne kui ta kuninga naiseks saab. Ma olnuksin sügavasti haavatud, kui ma oleksin oma tütre saatnud Prantsusmaale ja ta tulnuks tagasi. Kui Prantsuse kuningas ei taha teda, on ta kogu eluks häbimärgistatud.“

Ka kirik pidas pruudi neitsilikkust elementaarseks, kuna puutumata süütus tõestas, et naine on jumalakartlik. Aadlike ja rikaste kaupmeeste seas oli neitsilikkuse nõue aga eelkõige kaitseks ebaseaduslike laste eest.

Kui pruudi süütus oli võetud enne pulmaööd, ei võinud keegi kindlalt teada, ega mõni võõras pole teda juba rasestanud. Kartus levis ühiskonna tipust alla, nii et isegi vaesed talupojad keeldusid abiellumast naistega, kel oli seksuaalseid kogemusi. Need, kes oskasid lugeda, said abi Itaalia arstilt Niccolo Falcuccilt. Ta soovitas segada söetolmu veega ning sundida tulevast pruuti seda jooki jooma. Kui tal tuli kohe pissihäda, siis oli ta oma süütuse kaotanud.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Teine Falcucci katse seisnes oblikalehtede põletamises ja naise suitsu mähkimises. Kui naine kahvatuks muutus, oli ta ikka veel neitsi.

Kõige kindlam meetod oli uurida pärast pulmaööd vereplekke voodilinal. Arvati, et kui pruut pärast suguühet veritses, siis oli ta ikka veel neitsi. Kahjuks aga selgitas see võte tõe välja alles pärast laulatust.

Guilielmus de Saliceto hoiatas, et inimesed peavad pettuse suhtes valvsad olema. Ta uskus, et naised oskavad leida vahendeid oma süütusekaotuse varjamiseks, näiteks toppides pulmaööl oma sisemusse tuvi verised soolikad.

„Need siis lõhkeksid haripunktis,“ selgi­tas de Saliceto.

Loe lähemalt septembrikuu Imelisest Ajaloost!

Kui silmapiirile ilmus unistuste prints valgel hobusel, pidi naine nuputama, kuidas läbida abiellu astumiseks vajalik neitsikontroll.   Foto: Shutterstock
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555