Uus leid teeb Hiina õlle 8000 aastat vanemaks

© Jiajing Wang

JANNIK PETERSEN

4. JAANUAR 2022

Hiina kiviaegsele inimesele pandi hauda kaasa õlut. Õlu oli Hiinas tuntud seega juba 9000 aasta eest.

Hiina kaguosas Qiaotou linna lähedal sattusid arheoloogid ühes 9000 aasta vanuses hauas tähelepanuväärsele leiule. Hauas vedeles arvukalt potte ja kanne, mille lähemal uurimisel selgus, et mitu neist olid omal ajal olnud täidetud riisist pruulitud õllega. Leid on märkimis­väärne oma vanuse tõttu. Siiamaani on teadlaste käsutuses olnud kirjalikud tõendid alles 10. sajandi Hiinas valmistatud riisiõlle kohta, nii et praegu leitud haua­panused lükkavad Hiinas õlle pruulimise alguse 8000 aasta võrra kaugemale minevikku.

Paistab, et riisiõlu on üks kõige vanemaid kääritatud alkohoolseid jooke. Vanim alkohol on 13 000 aastat tagasi leitud Iiraelis ühest koopast, ent pole siiski teada, kas sealt leitud joogijäänuste puhul oli ikka tegu õllega. Õlle pruulimise jälgi on leitud ajavahemikust 7500 kuni 10 500 aastat tagasi Türgist.

Asjaolud viitavad, et umbes samal ajal avastasid alkoholiga seotud rõõmud ka hiinla­sed. Hiina arheoloogide arvates oli õlle tootmine tollal aeganõudev protsess ning seetõttu pakuti seda jooki ainult tähtsatel tseremooniatel, näiteks matustel.

„Kui inimestel jäi riisi üle ja see jäi seisma ning sellel hakkas kasvama mõni hallitus­seen, siis pandigi ehk tähele, et riis muutus magusamaks ning selles tekkis alkohol,“ kirjeldas õlle võimalikku leiutamist USA Dartmouthi kolledži antropoloogiaprofessor Jiaing Wang.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress