© Jiajing Wang
JANNIK PETERSEN
4. JAANUAR 2022
Hiina kiviaegsele inimesele pandi hauda kaasa õlut. Õlu oli Hiinas tuntud seega juba 9000 aasta eest.
Hiina kaguosas Qiaotou linna lähedal sattusid arheoloogid ühes 9000 aasta vanuses hauas tähelepanuväärsele leiule. Hauas vedeles arvukalt potte ja kanne, mille lähemal uurimisel selgus, et mitu neist olid omal ajal olnud täidetud riisist pruulitud õllega. Leid on märkimisväärne oma vanuse tõttu. Siiamaani on teadlaste käsutuses olnud kirjalikud tõendid alles 10. sajandi Hiinas valmistatud riisiõlle kohta, nii et praegu leitud hauapanused lükkavad Hiinas õlle pruulimise alguse 8000 aasta võrra kaugemale minevikku.
Paistab, et riisiõlu on üks kõige vanemaid kääritatud alkohoolseid jooke. Vanim alkohol on 13 000 aastat tagasi leitud Iiraelis ühest koopast, ent pole siiski teada, kas sealt leitud joogijäänuste puhul oli ikka tegu õllega. Õlle pruulimise jälgi on leitud ajavahemikust 7500 kuni 10 500 aastat tagasi Türgist.
Asjaolud viitavad, et umbes samal ajal avastasid alkoholiga seotud rõõmud ka hiinlased. Hiina arheoloogide arvates oli õlle tootmine tollal aeganõudev protsess ning seetõttu pakuti seda jooki ainult tähtsatel tseremooniatel, näiteks matustel.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud