Ehedad fotod Pätsi-aegsest Eestist

Fotograaf Carl Sarap matkas kaameraga kogu Eestis, jäädvustades 1930. aastate eluolu, inimesi, hooneid ja maastikuvaateid. Ta oli fotolüürik, kelle looming puudutab paljusid.

© Johanna Triefeldt / Fotomuuseum / Tallinna Linnamuuseum

MERILIS ROOSALU

8. MÄRTS 2022

Carl Sarapi (1893–1942) fotolooming levis sõjaeelses Eestis populaarse üleriigilise haardega fotopostkaartide sarjana „Kaunis kodumaa“, kirjaümbrikele trükitud fotomontaažidena ning kaunistas ka fotonäitusi. Tipp­saavutusena valmis 1939. aastal esinduslik fotoraamat „Vana Narva“, millest on praeguseks saanud Eesti arhitektuuri­fotograafia ajaloos märgiline teos.

Carl Sarap oli Virumaalt pärit eesti kultuuri­tegelane, kirjastaja ja tunnustatud fotograaf, kelle elulugu ja loome­tegevus kulges Eesti Vabariigiga selle esimestel tormilistel aasta­kümnetel ühes rütmis. 1920. aastail Tartu aja­järgul kuulus Carl Sarap Eesti kultuurielu eliiti, kirjastas endiste Siuru kirjandusrühmituse liikmete teoseid ja andis eri vormis välja illustreeritud kultuuriajakirja Odamees. Pärast pankrotti 1920. aastate lõpus läks Sarap tagasi Virumaale ning tegutses Rakve­res oma pereettevõtte Raamatu-, Kirjatarvete- ja Fotoäri Joh. Triefeldt fotoosakonna juhi ja eduka fotograafina.

Arvukad fotomatkad

Sarap oli seadnud endale kindlaks töö­eesmärgiks kogu Eesti pildilise jäädvustamise ning käis selleks koos elukaaslase Johanna Triefeldtiga alates 1934. aastast süsteemselt fotomatkadel üle Eesti. Tema tööd märgati. Carl Sarapi pildistused ehtisid noort Eesti riiki tutvustavaid välja­panekuid 1930. aastate näitus-messidel üle Euroopa ning leidsid ka laiemat tunnustust, pälvides kuldmedali Pariisi maailmanäitusel Balti paviljonis esitatu eest (1937) ja seejärel medali ka üleilmselt käsitöönäituselt Berliinis (1938).

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress