Kaotusrohked märtsilahingud Võrumaal

Laiarööpmelise soomusrongi nr 5 laevakahur tulistamas Piusa jaama lähedalt punaväe positsioone Orava all.

© Rahvusarhiivi filmiarhiiv

URMAS SALO

1. MÄRTS 2019

Suurtest kaotustest hoolimata on Vabadussõja märtsilahinguid võrreldes sõja esimeste kuudega vähem uuritud. Seda näitab ilmekalt ka 1937. aastal ilmunud Vabadussõja ajaloo I köide, milles pole mitut ohvriterohket lahingut isegi mainitud. Märtsilahingud on huvitavad ka selle poolest, et Eesti rahva­armee korrigeeris nende käigus oma võitlustaktikat, et tulla raskel kuppel­maastikul paremini toime ülekaaluka pealetungiva vastasega.

Võitlused Orava all

Punaarmee 10. diviisi väeosad olid märtsi alguses haaranud Pihkva rinde­lõigus initsiatiivi. 10. märtsil langes Vastseliina, 11. märtsil Petseri ning 12. märtsil Petseri jaam. Orava mõisa ümbrus kui hea looduslik kaitsepositsioon sai korduvalt võitluste tallermaaks.

Samal ajal tungisid punaväeosad ka korduvalt üle Lämmijärve ja hõivasid Peipsi rannakaitsepataljonilt Võõpsu, 15. märtsil korraks ka Räpina, Raigla ja 18. märtsil Veriora. 7. jalaväepolk taganes lõuna pool Orava piirkonnast. 14. märtsil võttis soomusrongi nr 2 dessant küll Orava mõisa tagasi, ent jõudu seda hoida ei olnud ning 17. märtsil jäeti mõis ja küla maha. 

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress