Kui Eesti väed Pihkvas käisid

© Rahvusarhiivi Filmiarhiiv

URMAS SALO

1. MAI 2019

Mai algul jätkusid ägedad võitlused Lõuna-Võrumaal, kuhu oli tunginud punaväe Marienburgi väegrupp. Eesti sõdurid olid viimaste kuude raskeist lahinguist kurnatud. Ka punavägi oli kandnud märgatavaid kaotusi nii lahinguis kui ka haigestunute tõttu, kuid neil leidus reserve. Mai alguses oli väegrupp saanud Petrogradist täien­duseks sõjakoolide kursandid (nende seas oli ka eestlasi), kokku u 1000 tääki ja 165 mõõka, lisaks 4 suurtükki. 

8. mail paisati need värsked jõud Haanja suunal rünnakule. Punaväel õnnestus taas tungida Rõuge mõisa ning uuesti algasid lahingud üle oru kirikumõisas asuvate Eesti väeosadega. 20. mail saabus sinna eestlastele toe­tuseks Taani vabatahtlike kompanii kapten Richard G. Borgelini juhtimisel. Haanjas käis rinne kogu aeg edasi-tagasi, kuid Munamäe all suutis Eesti 2. polk punaväe siiski peatada. Seal kandis, eelkõige Pressi, Purka, Peetruse, Pedaja, Kergatsi, Tõlva, Moona ja Kõo küla juures, toimusid verised lahingud, sh ka punaväe kursantidega. 2. polk kaotas maikuu esimese kolme nädalaga Võrumaal langenute ja haavadesse surnutena 2 ohvitseri ning 37 sõdurit ja allohvitseri. Polgule saadeti appi Peipsi rannakaitsepataljon, mis kandis samuti märgatavaid kaotusi. Lääne pool olid Eesti väeosad endiselt kaitsel Mustjõe ülepääsude juures.

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Ajalugu jõuab postkastidesse iga kuu keskel. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Ajaloo veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress