Punavägi takerdus Eestis oma vigadesse

© Rahvusarhiivi Filmiarhiiv

URMAS SALO

1. DETSEMBER 2018

Punaarmee rünnak tabas Eestit ajal, kui riigil puudus reaalne kaitsevägi. Alles 16. novembril oli valitsus otsustanud vabatahtlikest formeeri­da 25 000mehelise rahvaväe. Vabatahtlike mobiliseerimist alustati 21. novembril, ja kuna see ebaõnnestus, siis 29. novembril kuulutati välja sundmobilisatsioon. Tegelikult algas nii vabatahtlike kui ka sundmobilisatsioon kohtadel hiljem, Lõuna-Eestis häiris seda sakslaste võimutsemine, relvade ja varustuse puudus. Nii jäädi hiljaks, väeosad vajasid ka aega väljaõppeks. Puudulik oli sõjaväe juhtimise süsteem, alles 14. detsembril loodi operatiivstaap ja 23. detsembril määrati Johan Laidoner ülemjuhatajaks.

Kiiruga formeeritud Eesti väeosadest jooksis juba teel rindele või pärast esimesi kokkupõrkeid vaenlasega palju sõdureid laiali, taandusid ka kaitseliidu salgad. Võitlustahtele mõjusid halvasti puudulik relvastus, varustus, laskemoona nappus ja üleväsimus. Võitlejate vähesus tähendas, et rinne oli hõre ja vaenlasel oli lihtne kaitsjaid tiibadelt haarata või tungida läbi üksuste vahelt. Allesjäänud mehed kandsid väsitavat valveteenistust.
Lahinguväljal mõjus masendavalt ka vaenlase ülekaal suurtükiväes. Tuli taanduda, et mitte lasta oma jõude lõplikult hävitada. Nii kadus sõduritel usk Eesti võitu. Kehv distsipliin ja nõrk võitlus­tahe olid ka revolutsiooni järelmõju, kohati aga enamlaste agentide tegevuse tulemus. Väeosadesse jäid alles üksnes ohvitserid ja kõige kindlamad sõdurid. 

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Ajalugu jõuab postkastidesse iga kuu keskel. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Ajaloo veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress