Eesti sõdurite häiritud lihavõttepühad

Aprillis 1919 valiti ja astus kokku Eesti Asutav Kogu. Otsekui rahvaesinduse tervitamiseks asusid punased just sel ajal Lõuna-Eestis marulisele pealetungile, lüües Eesti väerinna ohtlikult kõikuma. Aprillis langes rivist välja üle 2000 Eesti sõduri.

© Anton Irv / Eesti sõjamuuseum – Kindral Laidoneri muuseum

URMAS SALO

1. APRILL 2019

Aprilli algul jätkusid võitlused Eesti-Läti piirialal Alūksne suunal. Märtsi lõpus oli rindelõiku toodud värskelt formeeritud Läti rahvuslik väeosa: 1. Volmari (Val­miera) jalaväepolk (1000 tääki). Koos kitsarööpmeliste soomusrongide, nende dessandi ja ühe soome kompaniiga tungiti Alūksne poole, vallutati Alsviki jaam ja Rezaka mõis. 

Punaväe Marienburgi väegrupp oli aga juurde saanud üsna lahingu­võimelise 48. kütipolgu, mis asus koos 6. ja 13. läti kütipolguga 1. aprillil vasturünnakule ning lahingukogemusteta lätlased pidid taanduma, osa (38 meest) langes ka vangi. Ida pool asusid Misso poole pealetungile ka punane 5. eesti kütipolk ja 83. kütipolk.

Võitlused kestsid nädala ja Eesti väeosadel tuli hoolimata mõnest edukast vastu­rünnakust taanduda lääne poole üle Riia-Pihkva kivitee. Punavägi hõivas Lūšakrogsi, Skultani, Murati kõrtsi ja Volkova. Probleeme oli ka punaväel, 49. kütipolgu kaks pataljoni keeldusid võitlemast ja saadeti tagalasse. Käsku
ei täitnud ka 6. läti kütipolgu 2. rood. Sellises raskes olukorras toimusid 5.–7. aprillil rindel ka Eesti Asutava Kogu valimised.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress