Koos vene valgetega Narvat kaitsmas

Vabadussõja viimased kaitselahingud.

© Rahvusarhiivi filmiarhiiv

URMAS SALO

1. NOVEMBER 2019

Vabadussõja viimased kaitse­lahingud Narva ehk Viru rindel 1919. aasta novembris ja detsembris toimusid kõrvuti rahu­läbirääkimistega. Lahingute esimesel perioodil, novembri teisel poolel, peeti Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel eelläbi­rääkimisi rahukonverentsi kokkukutsumiseks. Lahingute teisel ja viimasel perioodil käisid rahuläbirääkimised Tartus. 

Loodearmee nurjunud Petrogradi-sõjakäigu pärast koondas Punaarmee väejuhatus Narva rindele enneolematud jõud, suure osa 7. ja 15. armee väeosadest, ühtekokku kuni 29 000 tääki ja mõõka. Eesmärk polnud aga Eesti vallutamine, vaid eelkõige Loodearmee hävitamine ning Eestile omadel tingimustel rahu pealesundimine. Novembri alguses lubas Nõukogude juhtkond tungida Punaarmeel Loodearmee purustamiseks Eesti piiridesse ja ähvardada Narva vallutamise­ga. 

Kui surve alla sattunud Eesti valitsus otsustas 11. novembril, et Eestisse taganenud Loodearmee üksused desarmeeritakse, andis VK(b)P Keskkomitee Poliitbüroo 14. novembril Punaarmeele direktiivi Eesti piire mitte ületada, kui Eesti valitsus ei toeta Nikolai Judenitši juhitud Loodearmeed.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress