Vabamüürlased tekitasid salapära sajandeiks

Sünged mõõkade ja pealuudega rituaalid, kuulsad liikmed ja salapärased loožinimed – sadu aastaid on vabamüürlased tekitanud kõrvaltvaatajais kahtlusi ning toitnud konspiratsiooniteooriaid. Looživendi on muu hulgas süüdistatud saatanakummardamises ja revolutsioonide sütitamises.

© Zen Icknow / Corbis

PETER KROGH ANDERSEN

15. AUGUST 2023

Looži uus liige põlvitab suure saali keskel, silmadel must side. Ümberringi seisavad tema tulevased looživennad. Pühalikult peab ta tõotama mitte kunagi paljastada saladusi, millesse ta nüüd pühendatakse. Kui see siiski peaks juhtuma, nõustub ta „läbi lõikama oma kõri, rebima juurekohast välja oma keele ja saama maetud karedasse liiva, kus voogab tõusulaine“.

Nii toimus vabamüürlaste uue liikme vastuvõtutseremoonia kuni praeguse ajani. Tänapäeval peavad uued vabamüürlased ikka veel vanduma loožile
igavest truudust, kuid vande sõnastus on väidetavasti pisut leebem.

Alates vabamüürlaste loožide amet­likust asutamisest umbes 300 aastat tagasi on ordu ning selle paljud saladus­likud rituaalid ja sümbolid olnud pööraste spekulatsioonide objektiks. Nii mõnigi usub, et vabamüürlased seisavad pöördeliste ajalooliste sündmuste taga, näiteks olevat Ameerika Ühendriikide iseseisvumine olnud nende töö. Teised tajuvad vaba­müürlasi satanistliku sektina, kolmandad aga peavad ordu kinnisust lihtsalt poosiks ja kahtlevad, kas kogu saladuslikkuse taga üldse leidub midagi, mis väärib varjamist.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress