6. sajandil eKr tõusis Kyros Suur toona veel tähtsusetu vasallriigi Pärsia troonile. Oma vallutustega lõi ta võimsa impeeriumi, mis hõlmas tohutut maa-ala.
© Bettmann
RASMUS KJÆRBYE PETERSEN
28. NOVEMBER 2022
Aastal 539 eKr ootasid Babüloni elanikud põnevusega võimalust näha oma silmaga linna vallutajat. Ahhemeniidide riigi ehk tulevase Pärsia suurriigi kuningas Kyros võeti linnas vastu vabastajana. Babüloonia uue valitsejana taastas ta esimese asjana Babüloni linna kaitsejumala Marduki kultuse, mille kukutatud valitseja Nabunaid oli hüljanud.
Kyros muutis mitut oma eelkäija ebapopulaarset otsust ning võitis sel moel oma uute alamate südamed. Vähemasti nõnda kirjeldas Kyros ise hiljem oma saabumist Babüloni. Babüloonlaste endi kroonikaist avanev pilt pole küll nii roosiline, kuid teatavasti kirjutavad ajalugu võitjad. Kyros oli mees, kes mõistis propaganda tähtsust.
Kyros laskis vabaks ka juudi rahva, kelle Babüloonia kuningas Nebukadnetsar II oli 60 aastat varem sunniviisil Babülooniasse küüditanud. Juudid, kes võisid nüüd naasta kodusesse Jeruusalemma, mäletavad Paabeli vangipõlvest vabanemist tänapäevani hea sõnaga.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud