Ununenud van Gogh pandi näitusele

Vaimust vaevatud kunstniku Vincent van Goghi kunst vaimustab tänapäeval miljoneid inimesi. Seda suurem rõõm oli taasavastada teos, mida publik pole üle saja aasta näinud.

© Peter Dejong / AP / Ritzau Scanpix

JANNIK PETERSEN

3. JAANUAR 2022

„Kas te mäletate minu joonistust „Kurnatud“? Viimasel paaril päeval olen ma seda uuesti joonistanud kahe modelliga ja kavatsen selle kallal veel töötada.“

Nii kirjutas maailmakuulus Hollandi kunstnik Vincent van Gogh 1882. aasta novembris oma sõbrale Anthon van Rappardile. Kaks kirjas nimetatud joonistust on juba aastaid rippunud Amsterdamis Vincent van Goghi muuseumi seinal, kuid kolmas pilt on olnud 1910. aastast saadik avalikkuse eest varjul. Joonistuse omanik andis mullu loa see haruldane teos näitusele välja panna.

Eelmistel aastakümnetel käis vaidlus joonistu­se autentsuse üle, kuid nüüd, mil muuseumi eksperdid said võimaluse teost uurida, olid nad selle ehtsuses veendunud.

Joonistus on üks kolmest eeltööst maali „Igavi­ku väravas“ jaoks, mille kunstnik maalis 1890. aastal. Tööd teatakse ka pealkirja „Vana mees leinas“ all. Maal valmis kaks kuud enne seda, kui psüühiliselt vaevatud kunstnik end maha lasi.

Nii välja pandud joonistusel kui ka kuulsal maalil oli kunstniku modelliks 70aastane sõjaveteran Adrianus Jacobus Zuyderland, kes elas vaestemajas.

Zuyderland oli üks Vincent van Goghi lemmik­modelle, keda ta kasutas rohkem
kui neljakümne teose maalimisel. Kuulsa kunstniku senitundmatuid meistriteoseid ilmub tänapäeval välja väga harva ning seetõttu oli muuseum õnnelik, et sai joonistust eksponeerida.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress