Valgast leiti haruldane pitsat

Valgast leiti tänavu kevadel haruldane peaaegu puhtast hõbedast valmistatud keskaegne pitsat läbimõõduga 34 mm ja kaaluga 30 grammi.

© Eesti Ajaloomuuseum

IMELINE AJALUGU

19. SEPTEMBER 2023

Enamasti valmistati pitsatid vanasti pronksist, kuid selle pitsati teeb lisaks materjalile eriliseks ka iseäralik konstruktsioon – käepide on hingede abil kokku klapitav, kirjutab Ivar Leimus Eesti Ajaoomuuseumi ajaveebis.

„Pitsatil näeme kroonitud kiivrit, mis toetub sarikaid kujutavale vapikilbile, samasugused sarikad ehivad ka kiivrikrooni. Pitsatipilti ümbritseb gooti minusklites tekst: S’ fredrik· – van·d[e]r·rope – Fredrik van der Rope pitsat,“ kirjutab Leimus.

„Roped on vana kuulus Liivimaa aadlisugu, kelle esiisaks oli Riia piiskopi Albert (von Buxhoevedeni) vanem vend Theodoricus. Nime said nad oma esimese valduse järgi, mis paiknes Lätis Straupe (sks. Roop) jõe ääres. Meie Fredrik alustas Tartu piiskopi vasallide seas ja oli 1445. aastal nende peameheks. Kuid ta ei saanud oma lääniisandaga läbi ning 1454. aastal leiame Fredriku juba Saksa ordu Liivimaa meistri Johann von Mengede teenistuses. Tema edasist elukäiku katab aegade hämarus.“

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress