Väljakaevamistöödel leiti Rooma leegionäri turvis

Arheoloogid nimetavad Teutoburgi lahingust pärit plaatturvist sajandi leiuks. Turvis on terviklik ja hästi säilinud.

© Roland Warzecha / Kalkriese-varusschlacht.de

JANNIK PETERSEN

02. JAANUAR 2021

Rooma leegionäride plaatturviseid teatak­se kõige enam triumfikaartel kujutatute järgi, sest umbes 2000 aastat tagasi kantud turviseid ja nende plaate on arheoloogid väga harva leidnud. Sellest ka Saksa arheoloogide suur rõõm, kui nad 2019. aastal silmasid hästi säilinud Rooma plaatturvist.


Leiule satuti Hannoverist 120 kilomeetri kaugusel läänes asuvas Kalkrieses, kus teadlaste arvates toimus 9. aastal pKr kurikuulus Teutoburgi lahing. Ses lahingus purustasid heruskid koos teiste germaani hõimudega varitsusrünnakul kolm Rooma leegioni.

Varuse lahing toimus Rooma impeeriumi piirist kaugel põhja pool. Paljud tänapäeva ajaloolased kalduvad arvama, et armeed ei võidelnud – nagu seni arvati – Teutoburgi metsas, vaid hoopis Kalkrieses, 70 km põhja pool.

© Shutterstock

Isegi soomuse nahkrihmad on säilinud

2019. aasta väljakaevamiste käigus võeti plaatturvis maapinnast välja suure pinnasepalli sees, et see ei hakkaks roostetama ja et turvist saaks osade kaupa mullast puhastada. Pinnasepall viidi tervikuna laboratooriumisse, kus turvis kontrollitud tingimustes puhastati ja kus seda praegu konserveeritakse. 

Kalkriese muuseumi teadurid nimetavad plaatturvist sajandi leiuks, sest nii lamellid (turvise rauast plaadid) kui ka selle pannalkinnised ja isegi nahast rihmad on säilinud. Õla- ja rindkere plaadid on juba konserveeritud, ent kõhtu katnud plaadid on veel pinnase­palli sees.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress