Vanast lahingukohast leiti kuldpitsat

Pärimuse järgi teadsid küla­elanikud, et Xianzhongi laev oli nende külast mööda sõitnud ja tagaajajatest pääsemiseks lasi Xianzhong väärtesemed üle parda heita. Selgus, et see oligi ajalooline fakt.

© Liu Kun / SIPA / Ritzau Scanpix

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. OKTOOBER 2020

Hindamatu väärtusega pitsat, mis oli omal ajal kuulunud Hiina üliku pojale, ilmus välja Hiinas Sichuani provintsis teostatavatel arheoloogilistel väljakaevamistel. Selle aasta jaanuarist saadik on arheoloogid leidnud sest paigast üle 10 000 eseme, mis uppusid 1646. aastal toimunud suure lahingu käigus Min Jiangi jõe põhja.

Ajalehe China Daily järgi kuulusid paljud leiud – kuld, hõbe, mündid ja relvad – brutaalsele mässu­juhile Zhang Xianzhongile, kes 17. sajandil juhtis talupoegade mässu Mingi dünastia vastu. Tal õnnestus vallutada Sichuani provintsi keskus Chengdu, kus ta end 1644. aastal keisriks kuulutas.

Kahe aasta pärast asus Xianzhong uuesti sõjaretkele, et vallutada Hiina Hubei provints. Teel ründas Xianzhongi tohutut laevastikku Mingi dünastia üks väejuht ja uppus ligi 1000 laeva. Ühel nendest laevadest oli umbes kaheksakilogrammine ­kullast pitsat, mille pealiskirjast saab teada, et see kuulus ühele Mingi dünastia printsidest. Küllap oli Xianzhong pitsati röövinud. Iseend keisriks kuulutanud Xianzhong, kes ajalooliste allikate järgi korraldas tsiviilelanike massimõrvu, tapeti 1647. aasta lahingus.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress