Varauusajal sai apteegist värve osta

© Shutterstock

ALO LÕHMUS

4. DETSEMBER 2023

Juba alates keskajast koondus suur osa kunstimaterjalidega kauplemisest apteekide kätte ning see tendents süvenes varauusajal esimesel poolel, mil riik ja linnaomavalitsused piirasid teiste kaupmeeste õigusi värvimaterjalidega kaubelda.

Apteekidest said kunsti- ja kirjutusmaterjalidega kauplejad seetõttu, et paljusid aineid kasutatigi toona paralleelselt nii inimeste raviks kui ka materjalide värvimiseks, kirjutab ajaloolane Hannes Vinnal erinevate autorite artiklitest koosnevas mahukas kogumikus „Muutused, ümberkorraldused, uuendused. Varauusaja arengujooned Eesti- ja Liivimaal 1520–1800“, mida esitletakse 4. detsembril kell 17 Tallinna Suurgildi hoone veinikeldris.

„Näiteks mürgist arseeni sisaldav kollane auripigment arvati parandavat mädanikke, pliivalget kasutati selle antiseptiliste omaduste tõttu haavaplaastrites jne,“ kirjutab Vinnal. „Oluline oli n-ö sarnasuse põhimõttel ravimine, milles eri värvid mängisid olulist rolli, näiteks seostusid punased pigmendid verega.“

Teiseks olidki paljud värvained mürgised ning apteekritest eeldati, et nad oskavad neid aineid ohutult käidelda.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress