Mustad hambad olid moes

Süsimustad hambad olid Jaapanis kuni 19. sajandini iluideaaliks. Hambavaapa võõpasid mustaks nii samuraid kui ka geišad. Kauni traditsiooni lämmatas läänelike ideaalide sissetung.

© CPA MEDIA PTE LTD / IMAGESELECT

TROELS USSING JA ANDREAS ABILDGAARD

11. NOVEMBER 2022

Kui õhukesed rauahelbed piste­ti veiniäädikaga kaussi, kus metall aeglaselt lahustus, levis ruumis vänge hais. Asi ei läinud paremaks, kui hiljem segati lahus teelehtede ja tanniinirikka haritaki ehk tindipähkliga. Kaussi jäi must mass.

Keskajal oli see haisev segu paljudele jaapanlastele tähtis kosmeetika­vahend, millega sai välimust täiuslikuks muuta. Lehkav mass tuli hõõruda hammastele, kuni hambavaap värvus täiesti mustaks. Protsessi korrati mitu korda nädalas, kuid vaev oli seda väärt. Tulemuseks oli naeratus, millest unistas iga jaapanlanna: läikivad mustad hambad.

Mustad hambad kui moeröögatus

Jaapani arheoloogilised leiud tõendavad, et hambaid värviti mustaks juba Kofuni ajastul (250–538 pKr). Mustad hambad, mida jaapani keeles nimetati ohaguro’ks, ei hakanud Jaapanis laialt levima siiski enne Heiani ajastut (794–1185). Toona muutus komme nii populaarseks, et seda mainiti vanasõnades ja isegi 11. sajandist pärit teoses „Genji monogatari“ („Prints Genji lugu“), mida võib pidada maailma esimeseks romaaniks.

Kõigepealt hakkasid hambaid mustaks võõpama ülikud. Nii mehed kui ka naised määrisid musta segu oma kihvadele, et varjata hambahaiguste, nagu kaaries ja parodontiit, jälgi. Enamik suid oli toona täis laigulisi hambaid, kuid ohaguro peitis kõik kollased ja pruunikad varjundid. Lisaks levis kuuldus, et must kiht kaitseb hambaid suuhaiguste vastu, mis põhjustavad kohutavat hambavalu.

Mõni geiša on siiani hammaste mustaks värvimise traditsioonile truu.

© SHUTTERSTOCK

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress