Mustad hambad olid moes

Süsimustad hambad olid Jaapanis kuni 19. sajandini iluideaaliks. Hambavaapa võõpasid mustaks nii samuraid kui ka geišad. Kauni traditsiooni lämmatas läänelike ideaalide sissetung.

© CPA MEDIA PTE LTD / IMAGESELECT

TROELS USSING JA ANDREAS ABILDGAARD

11. NOVEMBER 2022

Kui õhukesed rauahelbed piste­ti veiniäädikaga kaussi, kus metall aeglaselt lahustus, levis ruumis vänge hais. Asi ei läinud paremaks, kui hiljem segati lahus teelehtede ja tanniinirikka haritaki ehk tindipähkliga. Kaussi jäi must mass.

Keskajal oli see haisev segu paljudele jaapanlastele tähtis kosmeetika­vahend, millega sai välimust täiuslikuks muuta. Lehkav mass tuli hõõruda hammastele, kuni hambavaap värvus täiesti mustaks. Protsessi korrati mitu korda nädalas, kuid vaev oli seda väärt. Tulemuseks oli naeratus, millest unistas iga jaapanlanna: läikivad mustad hambad.

Mustad hambad kui moeröögatus

Jaapani arheoloogilised leiud tõendavad, et hambaid värviti mustaks juba Kofuni ajastul (250–538 pKr). Mustad hambad, mida jaapani keeles nimetati ohaguro’ks, ei hakanud Jaapanis laialt levima siiski enne Heiani ajastut (794–1185). Toona muutus komme nii populaarseks, et seda mainiti vanasõnades ja isegi 11. sajandist pärit teoses „Genji monogatari“ („Prints Genji lugu“), mida võib pidada maailma esimeseks romaaniks.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress