"Vene maja" Raekoja platsil. Jegorovi maja ja selle omaniku lugu

© Foto: Andras Kralla, kollaaž: Jelena Tsenno

ALEKSEI ŠIŠKIN, DELOVÕJE VEDOMOSTI

11. VEEBRUAR 2024

Venemaal Arhangelski oblastis Pljesjetskaja jaama lähedal asuvates metsades ja soodes kohtab aeg-ajalt roostes okastraati, mädanenud kasarmuid ja vanadusest kokku varisenud vahitorne. Kõik see on Oneglagi – stalinliku Gulagi süsteemi ühe laagri – sünge pärand.

Üle poole selles viibinud vangidest olid poliitilised – sealhulgas Nõukogude võimu vastased okupeeritud Balti riikidest, Ukrainast ja Poolast. See laager eristus eriti karmide elutingimuste poolest, paljud vangid ei suutnud vastu pidada isegi poolt aastat. Nii et kui 1942. aasta külmal kevadel suri ühes kasarmus järjekordne hallipäine poliitvang, ei üllatanud see kedagi. Nii traagiliselt lõppes Tallinna ühe uhkema maja omaniku, pankuri, rikkuri ja Eesti vene partei aktivisti ettevõtja Ivan Jegorovi elu.

Hävinenud keskaeg

Tänane vaade Tallinna Raekoja platsile tundub turistile tõeliselt keskaegne. Kuid tegelikult ehitati siia suurim hoone – kortermaja aadressil Raekoja plats 8 – alles aastatel 1923–1924. Enne seda seisis samal kohal mitu väikest maja, mis olid enamjaolt tõepoolest keskaegsed. Kuid 1918. aastal müüs krundi suurema osa omanik, saksa Mustpeade vennaskonna liige, kaupmees ja endine Tallinna bürgermeister Karl Eberhard Riesenkampff hooned oma vene kolleegile Ivan Jegorovile lammutamiseks ja üürimaja ehitamiseks.

Raekoja plats enne Jegorovi maja ehitust

Raekoja platsi vaade enne Jegorovi maja ehitust, esiplaanil Tallinna vaekoda.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress