Vene palverändurid võisid 13. sajandil Tartusse tuua ristikese Jeruusalemmast

© THOMAS COEX / AFP / SCANPIX

ALO LÕHMUS

9. VEEBRUAR 2024

Tartu ülikooli botaanikaias aastail 1988 – 1991 läbi viidud arheoloogilistel kaevamistel leiti pärlmutrist valmistatud ristikujuline ripats, mis võis 13. sajandil Tartusse sattuda Venemaa kaudu Jeruusalemmast.

Ripats on valmistatud pärlikarbi või mõne teise limusteliigi koja seinast, kuid Eestis selleks sobivaid liike ei kasva. Lähimad leiukohad on Vahemeri, Punane meri ja Pärsia laht, kirjutab arheoloog Ain Mäesalu ajakirjas Tutulus.

Ristike tuli välja botaanikaaia kultuurkihi alumisest osast, mis muu hulgas sisaldas Pihkvale iseloomulikku keraamikat ja isegi üht põlenud savitükki, millele on kraabitud vene tähestiku esimesed tähed.

„Venepäraste leidudega kultuurkiht võis seal kujuneda 13. sajandil, kõige tõenäolisemalt ajavahemikus 1225 – 1262. Siis oli see ala osa vene käsitööliste ja kaupmeeste kaubahoovist, mida hilisemates allikates on nimetatud „vene otsaks“. Pärlmutrist ristikese võis seega Tartusse tuua Venemaalt tulnud isik, kes oli varem külastanud Püha Maad,“ kirjutab Mäesalu.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress