Rasputini küüsis

Tsaarinna Aleksandra oli kaunis, sitke ja kindlameelne. Tema abikaasa Nikolai valitses Venemaad, kuid naine kontrollis teda. Aleksandra usk oma eksimatusse ja kiindumus müstik Rasputinisse tõid Venemaa huku.

© IMAGESELECT

ANDREAS EBBESEN JENSEN JA NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

10. NOVEMBER 2022

Venemaa 46aastane keisrinna Aleksandra Fjodorovna äratati 1918. aasta 17. juuli öösel kella 2 paiku unest. Jahmununa avas ta silmad ning nägi voodi ees oma ihuarsti Botkinit. Mees andis vangistatud tsaari­perekonnale edasi bolševike sõnumi: nad peavad valmistuma evakuatsiooniks.

Troonilt tõugatud keiser Nikolai II, keisrinna Aleksandra ja nende viis last ning teenijad olid juba 78 päeva elanud vangistuses. Nad viibisid Uuralitest itta jäävas Jekaterinburgi linnas ühes tühjas häärberis. Riigis möllas kodusõda, mida pidasid ühelt poolt bolševikud ehk punased ning teisel poolt valged, kelle seas leidus nii tsaari troonile ennistamist pooldanud monarhiste kui ka demokraatidest vabariiklasi.

Vangivalvurite uus komandör Jurovski ei lubanud kellelgi tsaariperega rääkida, nii et nad ei teadnud riigis toimuvast peaaegu midagi. Välismaailmast isoleerituna oli sügavalt religioosne Aleksandra pühendunud igapäevastele palvetele. Kõrgemad jõud ei paistnud sekkumisega sugugi kiirustavat.

Kui ihuarst tõi evakueerimissõnumi, äratas see perekonna lootused. Ehkki korralduses oli öeldud, et tsaaripere ei tohi endaga midagi kaasa võtta, pakkisid nad oma kotid. Viimasel minutil võttis 17aastane tütar Anastassia kaasa ka väike­se koera Jimmy.

Kui nad oma ruumidest väljusid, käsutas komandör Jurovski nad maja all asunud keldrisse. Selgituse kohaselt pidid nad seal ootama evakuatsiooniautot, sest keldris olevat ohutum kui tubades. Kui perekond jõudis peaaegu tühja keldriruumi, hüüatas Aleksandra etteheitvalt: „Siin pole isegi ühtegi tooli!“

1894. aastal abiellus äsja isa kaotanud noor Nikolai oma väljavalitu Aleksandraga.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress