Rasputini küüsis

Tsaarinna Aleksandra oli kaunis, sitke ja kindlameelne. Tema abikaasa Nikolai valitses Venemaad, kuid naine kontrollis teda. Aleksandra usk oma eksimatusse ja kiindumus müstik Rasputinisse tõid Venemaa huku.

© IMAGESELECT

ANDREAS EBBESEN JENSEN JA NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

10. NOVEMBER 2022

Venemaa 46aastane keisrinna Aleksandra Fjodorovna äratati 1918. aasta 17. juuli öösel kella 2 paiku unest. Jahmununa avas ta silmad ning nägi voodi ees oma ihuarsti Botkinit. Mees andis vangistatud tsaari­perekonnale edasi bolševike sõnumi: nad peavad valmistuma evakuatsiooniks.

Troonilt tõugatud keiser Nikolai II, keisrinna Aleksandra ja nende viis last ning teenijad olid juba 78 päeva elanud vangistuses. Nad viibisid Uuralitest itta jäävas Jekaterinburgi linnas ühes tühjas häärberis. Riigis möllas kodusõda, mida pidasid ühelt poolt bolševikud ehk punased ning teisel poolt valged, kelle seas leidus nii tsaari troonile ennistamist pooldanud monarhiste kui ka demokraatidest vabariiklasi.

Vangivalvurite uus komandör Jurovski ei lubanud kellelgi tsaariperega rääkida, nii et nad ei teadnud riigis toimuvast peaaegu midagi. Välismaailmast isoleerituna oli sügavalt religioosne Aleksandra pühendunud igapäevastele palvetele. Kõrgemad jõud ei paistnud sekkumisega sugugi kiirustavat.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress