Sumistaja oli Hitleri allveelaevade õudusunenägu

© Mark Postlethwaite

BENJAMIN ALKAERSIG CHRISTIANSEN & NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

23. DETSEMBER 2023

Teise maailmasõja ajal jahtisid Hitleri allveelaevad liitlaste konvoisid. Peagi hakkas väsimatu jahimees Saksa kütte endid taga ajama. Üle Atlandi liikuvaid kaubakonvoisid hakkasid saatma Sunderlandi paatlennukid. Need olid rasked ja kohmakad, aga kui nende meeskonnad allveelaevale jälile said, ei lasknud nad sel enam pageda.

Pimedus lasus veel raskelt Atlandi ookeani kohal, kuid peagi pidi koitma 1944. aasta 7. juuni hommik. Tundus, et piloot Leslie Baveystock ja tema meeskond olid paatlennukiga Sunderland juba terve igaviku allveelaeva jah­tinud. Südaöö paiku olid nad mär­ganud Saksa allveelaeva U-955, kuid selle kaptenil õnnestus allveelaev sukeldada, enne kui Baveystock rünnata jõudis. Nüüd tegi Sunderland allveelaeva arvatava asukoha kohal tiire. Lennukimeeskond teadis, et nende sihtmärk peab peagi pinnale tõusma, sest juba mitu päeva olid liitlaste õhupatrullid sundinud allveelaeva sukelduma. Akud, mis toitsid allveelaeva elektrimootoreid vee all, pidid peagi tühjaks saama, kui neid ei laeta. Laadimine sai toimuda ainult veepinnal. Baveystockil tuli lihtsalt oodata.

Kell oli 2.44, kui lennuki radarioperaator vaikuse murdis. Radarile oli ilmunud objekt, mis asus merepinnal umbes 18 kilomeetri kaugusel. Bavey­stock sundis tohutu lennuki järsult laskuma, kuni nad lendasid kõigest 90 meetri kõrgu­sel merepinnast.

Lennukimeeskonnas kasvas pinge, kui masin suurel kiirusel sihtmärgile lähenes. Pardal teadsid kõik, et kui see on allveelaev, jäävad sakslased pinnale ja võitlevad elu eest. Neil pole teist valikut.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress