Vigastatud kurg lahendas rändlindude mõistatuse

Aastatuhandeid mõistatasid eurooplased, kuhu nende metsalinnud talviti kaovad. Kas nad vajuvad talveunne, lahkuvad Kuu peale või kehastuvad teiseks liigiks? Selguse tõi 1822. aastal üks kurg.

© Shutterstock

STINE OVERBYE

7. MAI 2022

Kui Saksa riigikrahv Christian Ludwig von Bothmer laskis 21. mail 1822 Mecklen­burgis Klützi küla lähedal alla ühe valge-toonekure, märkas ta hämmastunult, et keegi teine kütt oli seda pikajalgset lindu varem juba tabanud.

Kurg, kes oli Aafrikas saanud kaela noole, vastas küsimusele, kuhu linnud talveks kaovad

© Zoologische Sammlung der Universität Rostock

Linnu kaelast oli läbi tunginud 80 senti­meetri pikkune nool, millel oli rauast teravik. See oli lindu sisenenud rin­nakust ning välja tulnud peaaegu pea juurest. Von Bothmer imestas oma veidra saagi üle ja andis surnud linnu üle konservaatorile, kes pidi sellest topise tegema.

Krahvil polnud toona aimugi, et tol kevadpäeval oli ta kogemata andnud suure panuse teaduse ühe suure mõistatuse lahendamisse. Keegi ei teadnud veel vastust küsimusele, kus kured ja teised rändlinnud talvituvad, kui nad sügisel põhjapoolkeralt kaovad.

Vastus kukkus koos selle vigaseks lastud kurega sõna otseses mõttes taevast alla. Tänapäeval teame, et väga paljud linnuliigid lendavad sügisel oma talve­korterisse soojadesse maadesse ja tulevad kevadel tagasi. 19. sajandi alguses polnud see veel sugugi iseenesestmõistetav käibetõde.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress