Püstised mõõgad viikingihauas

Miks lõi keegi mõõga viikingihauda, kuhu see jäi järgmiseks 1200 aastaks püsti? Rootsi arheoloogid leidsid mõistatuslikud püstised mõõgad ja otsivad seletusi.

© Arkeologerna, Statens historiska museer

JANNIK PETERSEN

21. AUGUST 2023

Viiking maeti harilikult koos oma mõõga või kirvega, mis asetati lebama tema kõrvale. Rootsis, Stockholmist edelas asuvas Köpingi linnas tegid arheoloogid üllatava avastuse: kahes viikingihauas olid mõõgad löödud hauda püsti seisma.

Arheoloogid usuvad, et need kaks 90 cm pikkust mõõka ulatusid 9. sajandi alguses maetud viikingite haudadest poolenisti välja. Arheoloogide arvates võisid need kaks kõrvu maetud viikingit olla vennad, kes hukkusid koos lahingus. Miks olid mõõgad löödud haudadesse püsti ning jäid ilmselt maapinnast välja kõrguma, on mõistatus. Võib-olla olid sellised püsti löödud mõõgad austusavaldus Odinile ja Valhalla kangelastele.

Teine võimalus on, et mõõgaotsad jäeti hauast välja selleks, et elavad saaksid surnutega paremini ühendust mõõgast kinni võttes. Peale kahe mõõga on hauad tähelepanuväärsed ka seetõttu, et need on kaevatud kahe varasema haua peale, mis on väga ebatavaline.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress