Viiking ja tema kodu PIKKMAJA

Kodu oli viikingimaailma tuksuv süda. Pikkmajas pidasid viikingid joomapidusid, kavandasid retki kaugetele randadele ja mõnulesid loomanahkade all. Halvim, mida üks viiking suutis ette kujutada, oli turvalisest kodust ilmajäämine. Pigem juba surm.

© Brown Bear Books

 BJØRN BOJESEN

01. VEEBRUAR 2021

Ühel 10. sajandi suvepäeval lahkus Islandi viiking Gunnar vastumeeli oma pikkmajast saare edelaosas Hlidarende talus.

Suvisel iga-aastasel rahvakoosolekul althing’il oli Gunnar määratud pagulusse. Karistus oli määratud kaasalöömise eest mitmes verises perevaenus. Nüüd pidi ta ruttu saarelt põgenema, sest muidu saanuks ta lindprii staatuse, mis andnuks tema vaenlastele vaba voli ta karistust pelgamata maha lüüa.

Islandlasele oli lahkumine kodutalust peaaegu nagu surmanuhtlus. Ometigi hüppas ta alistunult hobuse selga ja ratsutas koos oma vennaga Marki jõe poole, kus neid ootas pikklaev.

Enne kui vennad jõe äärde jõudsid, komistas Gunnari lühijalgne islandi hobune ning tugeva kehaehitusega viiking lendas seepeale sadulast maha. Kukku­mise ajal jõudis ta heita pilgu Hlidaren­de talule. Selsamal hetkel haaras Gunnarit tugev koduigatsus.

„Kodu on parim, / isegi kui see on väike, / on igaüks kodus isand, / olgu või kahe kitse ja puukoorega kaetud katusega, / on kodu siiski parem kui õnnistuse palumine (kerjamine – toim).“

Suulisel rahvapärimusel põhinevast laulust „Hávamál“ („Õilsa ütlemised“), mille autor on väidetavasti Odin

13. sajandist pärineva Njálli saaga järgi pahvatanud mees pärast hobuse eksisammu: „Lien („künkanõlv“ – toim) on nii kaunis, et ma ei ole seda kunagi kaunima­na näinud – särava vilja ja niidetud rohumaaga. Ma ratsutan taas koju ega lähe kusagile.“

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress