Viikingiaegne kangas säilis maa sees üle 1000 aasta

Ühest viikingiaja hauast leidsid arheoloogid rõivakanga tüki, mis polnud ära lagunenud. Selliseid leide tuleb ette väga harva, mistõttu on teadlased riidetüki üle väga rõõmsad.

© Thora Nyborg

JANNIK PETERSEN

1. OKTOOBER 2021

Norras Trondheimi lähedal Hestnesi külas sattusid arheoloogid erakordsele leiule. Umbes 900. aastast pärit hauas lebanud naisel oli kalmu sängitamisel seljas paljude tikanditega keep. Hoolimata ligi 1100aastasest mulla all veedetud ajast oli natuke kangast säilinud.

„Viikingiaegse tikanditega kanga leidmine on sedavõrd ebatavaline, et seda on raske uskuda,“ ütles Norra teadus- ja tehnika­ülikooli vanemteadur Ruth Iren Øien. „Meie, kes me töötame tekstiilidega, rõõmustame, kui leiame isegi ühe ruut­sentimeetri suuruse tükikese, aga nüüd leidsime peaaegu üksteist ruut­­sentimeetrit.“

Arheoloogid leidsid tegelikult kaheksa rõivatüki jäänused – viikingiajal kanti rõivaid üksteise peal ja teinekord päris palju kihte korraga. Leidu uurides ilmneb tõenäoliselt põnevaid detaile selle kohta, kuidas viikingiaegseid rõivaid valmistati.

„Me arvame, et naine kandis pihtseelikut, mille kinnisteks olid sõled. Pihtseeliku all oli tal arvatavasti pikk hame või linasest või peenvillasest kangast pikk särk. Kõige peal oli tal eeldatavasti keep, millel olid tikandkaunistused,“ selgitas Øien.

„Viikingiaegseid tikanditega kangajäänuseid teame seni ainult üksikutest rikkalike hauapanustega kalmudest Osebergis Norras ja Taanis Mammenis,“ lisas Øien.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress