Ühest viikingiaja hauast leidsid arheoloogid rõivakanga tüki, mis polnud ära lagunenud. Selliseid leide tuleb ette väga harva, mistõttu on teadlased riidetüki üle väga rõõmsad.
© Thora Nyborg
JANNIK PETERSEN
1. OKTOOBER 2021
Norras Trondheimi lähedal Hestnesi külas sattusid arheoloogid erakordsele leiule. Umbes 900. aastast pärit hauas lebanud naisel oli kalmu sängitamisel seljas paljude tikanditega keep. Hoolimata ligi 1100aastasest mulla all veedetud ajast oli natuke kangast säilinud.
„Viikingiaegse tikanditega kanga leidmine on sedavõrd ebatavaline, et seda on raske uskuda,“ ütles Norra teadus- ja tehnikaülikooli vanemteadur Ruth Iren Øien. „Meie, kes me töötame tekstiilidega, rõõmustame, kui leiame isegi ühe ruutsentimeetri suuruse tükikese, aga nüüd leidsime peaaegu üksteist ruutsentimeetrit.“
Arheoloogid leidsid tegelikult kaheksa rõivatüki jäänused – viikingiajal kanti rõivaid üksteise peal ja teinekord päris palju kihte korraga. Leidu uurides ilmneb tõenäoliselt põnevaid detaile selle kohta, kuidas viikingiaegseid rõivaid valmistati.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud