Viikingid kohtasid endist tugevamaid

Pärast Inglismaa ja Frangi riigi ranniku rüüstamist leidsid viikingid uue röövsihi – Pürenee poolsaare. Kohtumine moslemitega kujunes neile halvaks üllatuseks.

© Angel García Pinto

IMELINE AJALUGU

1. NOVEMBER 2021

Abd ar-Rahman II tõusis maruvihaselt padjakuhjalt, millel ta oli oma palees parajasti lebasklenud. Emiir oli 22 aastat pea­linnast Córdobast valitsenud islamiriiki al-Ándalust ega olnud kunagi saanud niivõrd šokeerivaid uudiseid nagu need, mille tema vesiir ehk peaminister oli äsja talle edastanud.

Tollel 844. aasta oktoobripäeval teatasid maakuulajad, et uhke Sevilla linna olid kõigest nädalaga vallutanud metsikud uskmatud Põhja-Euroopa piraadid ehk majus (ar „tulekummardajad, paganad“ – toim), kes röövisid, vägistasid, tapsid ning panid maju põlema. Tusane Abd ar-Rahman kihutas oma poeetidest, muusikutest ja õpetlastest koosnenud õukonna saalist, tagus ärritunult patju ja rebis end habemest.

Emiir mõistis väga hästi, et kui tal ei õnnestu kiiresti kogu riigis vägesid koondada ja vasturünnakule minna, siis pühivad piraadid Sevilla täielikult maa pealt ja tõenäoliselt tulevad ka Córdobasse, mis asus Sevillast kõigest 120 kilomeetri kaugusel kirdes. Abd ar-Rahmanil oli juba niigi raskusi provintsides tegutsenud mässulistega. 

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad kingituseks 53 eurot väärt Bluetooth kõlari!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress