Viikingid surid Poola kuninga nimel

Väikeses unustatud Poola külas on arheoloogid välja kaevanud mitu saladuslikku 11. sajandist pärit hauda. Leid on äratanud suurt tähelepanu, kuna analüüsid näitavad, et surnud pole poolakad, vaid skandinaavlased. Sensatsiooniline avastus viitab, et viikingid mängisid Poola riigi rajamisel tähtsat rolli.

© Z. Ratajczyk

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

Kuupäev: 1. JUUNI 2021

Meetripikkuse mõõga käepide läikles labori neoontuledes saladuslikult. Seisime Poolas Gdanski arheoloogiamuuseumis, mõnevõrra hooletusse jäetud hoones, mis asus samavõrra lohakil kõrvaltänaval, kuid peitis enese sisemuses kõmulist eset, mis on pälvinud tähele­panu nii Poolas kui ka kaugel väljas­pool selle piire.

Arheoloogiadoktor Sławomir Wadyl pööras ülima hoolega 1,2kilogrammist relva, et demonstreerida selle kaunistusi.

„Kaunistused käepidemel on ainu­laadsed. Ülemisel ja alumisel osal on hõbedast, vasest ja messingist inkrustatsioonid, kuid kõige erilisem ja väga erandlik on hõbedast traat,“ rääkis dr Sławomir Wadyl ja osutas säravale hõbetraadile, mis oli hoolikalt ümber mõõga käepideme mähitud.

Hõbetraadi keerud olid niivõrd hästi säilinud, nagu olnuks kaunistus valmistatud alles hiljuti. Ainuüksi roostes tera reetis, et mõõk pärineb siiski ammusest ajast. Rikkalikult kaunistatud mõõk on umbes 1000 aastat vana ja lebas esialgu ühes neist kolmest saladuslikust hauast, mis leiti Gdanskist umbes 45 kilomeetrit lõunas asuvast külast. Kolme täiskasvanud mehe skeletid lebasid haudades, mis sisaldasid Poola arheoloogia ajaloo kõige rikkalikumaid hauapanuseid.


Vürst Mieszko ja tema poeg Bolesław, kellest sai kuningas, juurutasid Poolas kristluse ning ühendasid maa ühtseks riigiks.

© Akg-Images / Ritzau Scanpix

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress