Viikingite kaubatee tõi balti paganatele ohverdamiseks hobuseid

© Shutterstock

ALO LÕHMUS

20. MAI 2024

Veel pärast viikingiaja lõppugi veeti Skandinaaviast üle Läänemere hobuseid, keda balti paganad kasutasid oma matuserituaalides tseremoniaalseteks ohverdamisteks.

Paganlikul ajajärgul on hobuseid ohverdatud mitmel pool Euroopas, kuid Läänemere idakaldal elanud balti hõimude seas säilis see komme kuni 13. – 14. sajandini. Seetõttu on tänapäeva Leedu ja Venemaale kuuluva Kaliningradi oblasti ehk endise Ida-Preisimaa aladelt leitud palju matusekohti, kus lisaks inmluudele on esindatud ka hobuseluud.

Pärimuse kohaselt valiti ohverdamiseks välja kõige tublimad kohalikud täkud, kuid värske uurimus seab selle nüüd kahtluse alla. Walesi Cardiffi ülikooli teadlased uurisid maetud hobuste hammastest leitud strontsiumi isotoope. Looduses leidub erinevais geograafilistes piirkondades erinevaid srontsiumi isotoope. See aine ladestub nt hammastesse ning võimaldab tuvastada, millises geograafilises kandis on inimene või loom veetnud põhiosa oma elust.

Hobuste hambaid uurides selguski, et Leedus ja Preisimaal ohverdatud hobused pärinesid suures osas Skandinaaviast ja Soomest. Arvatavasti olid nad balti hõimudeni toimetatud viikingite omaaegse kaubatee kaudu, mis ühendas Skandinaaviat Eesti põhjaranniku ja Venemaa jõgede kaudu Bütsantsiga. Niisiis läbisid hobused ohverdamispaika jõudmiseks 300 – 1500 kilomeetri pikkuse tee.

Pealekauba selgus, et 34% baltlaste ohverdatud hobustest ei olnudki täkud, vaid hoopis märad, kirjutasid teadlased ajakirjas Science Advances avaldatud artiklis.

„Balti paganlikud hõimud panid vastu survele pöörduda kristlusse, kuid ostsid ülemere kristlastelt hea meelega ohverdamiseks hobuseid,“ resümeeris uuringu kaasautor, Cardiffi ülikooli arheoloog Richard Madgwick.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress