Viikingite orjaturg

837. aastal röövisid viikingid Iirimaa idaosas Dublini kloostrit. Mõni aasta hiljem läksid viikingid uuesti – seekord selleks, et jääda. Viikingiajal linn arenes ning muutus võimsaks keskuseks, mille õitsengule pani aluse Põhja-Euroopa olulisim orjaturg.

© J. Belenger / Renegade Tribune

BJØRN BOJESEN

6. MAI 2022

Ühel 837. aasta suvepäeval jooksis iiri taluniku poeg Findan nii kiiresti mereranna poole, et talu sulased jõudsid talle vaevu järele. Tihedas udus nägi noor mees „draakonilaevu“, mis olid heitnud ankru Iirimaa idarannikul Leinsteri lähedal lahes. Nende laevade pardal olid nüüd tema õde ning paljud teised röövitud naised.

Selleks, et viikingid tema õde ära ei viiks, karjus Findan valjul häälel ja keerutas üles tõstetud käes rahakukrut, mille tema jõukas isa oli talle kaasa andnud. Findan ja kõik teised saareelanikud teadsid, et relvajõu poolest olid viikingid kõigist üle, aga nende nõrkus oli hõbe. Skandinaavia sõdalased olid varemgi saarel käinud ja sealt inimesi röövinud, et nende sugulastelt raha välja pressida.

Kahjuks polnud Findani vastas seisnud pikahabemelised viikingid vahetus­kaubast huvitatud. Lugenud raha­pungas olnud hõbeda üle, panid viikingid ka Finda­ni ahelaisse ning viisid ta ühele oma pikklaevadest.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress