Viimane SS-valvur USAs saadeti Saksamaale

Jakiw Palij varjas enda minevikku, taotledes 1949. aastal USA viisat.

© United States Department of Justice

BUE KINDTLER-NIELSEN     

1. JAANUAR 2019

14aastase juriidilise vägikaikaveo järel deporteeriti 95aastane endine sõdur Jakiw Palij Ameerika Ühendriikidest Saksamaale. SSi hävituspataljonis väljaõppe saanud Palij töötas vangivalvurina Poolas Trawniki koonduslaagris.

„Lõpuks on see toimunud. Tema on viima­ne nats,“ ütles poliitik ja New Yorgi osariigi­nõukogu liige Dov Hikind, kommenteerides Paliji väljasaatmist ning viidates, et Palij on viimane veel elus olevatest endistest SS-lastest USAs. Trawniki koonduslaagri SS-lastel lasub vastutus sõjas toime pandud hirmsaimate veretööde eest. Enamik neist oli seotud operatsiooniga Aktion Reinhardt – sakslaste plaaniga hävitada kõik Poola juudid. Trawniki SS-valvureid viidi ka teistesse koonduslaagritesse appi massihukkamisi täide viima. Sestsaadik, kui Paliji nimi Trawniki personali nimekirjast leiti, kaitses ta end väitega, et tema üles­anne oli üksnes laagri läheduses asunud sildade valvamine.

Palij emigreerus 1949. aastal USAsse, kus väitis, et oli sõja ajal Poolas isa talus töötanud. Vale ilmsikstuleku järel kaotas ta 2003. aastal Ameerika Ühendriikide kodakondsuse ja 2004. aastal määrati talle väljasaatmine. Eelmise aastani polnud ükski riik tema vastuvõtmisega nõustunud, ent 14aastase survestamise järel tegi seda viimaks Saksamaa.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress