Detektoristid võinuksid teenida miljoneid, kuid kaotasid 18 aastaks vabaduse

© West Mercia Police / Britisk Museum

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. MAI 2020

Briti detektoristidel olnuks kahepeale jagamiseks 3 miljonit Inglise naela, kui nad oleksid enda tehtud ainulaadsest leiust vastavaid ametivõime teavitanud.
„Teie tahtsite rohkem,“ ütles kohtunik enne otsust, millega mõistis George Powellile 10 aastat ja tema paarilisele Layton Daviesile 8,5 aastat vabaduse kaotust varguse eest.

Need kaks meest leidsid 2015. aastal Herefordshire’i maakonnast aarde, mis koosnes ligi 300 mündist, ehetest ja hõbedakangidest. Nad polnud omanikult küsinud luba tema põllul detektoriga pinna­se uurimiseks ja otsustasid leitud aarde müüa mustal turul. Politseile aga saabus vihje ning suur osa ehteid ja
31 münti õnnestus mündikogujatelt kätte saada. Süüdimõistetute telefonidest taastati aardesse kuulunud esemeist tehtud ja hiljem ära kustutatud fotod. Nendelt fotodelt selguski, et münte oli olnud kokku umbes 300, millest suurem osa on tänaseni kadunud.

Ekspertide sõnul oli aare tõenäoliselt anglosaksi päritolu ning selle kaevas maasse ilmselt mõni viiking siis, kui britid hakkasid skandinaavlasi 878. aastal välja tõrjuma. Kahe tagasisaadud mündi väärtus hinnati kokku 100 000 Inglise naelale, sest need on ainulaadsed. Neil kujutatu on ajalooline tõend ühinenud Inglismaa tekkimisest, kui väikekuningad liitusid viikingi­te vastu. Neil mõlemal mündil on kujutatud Wessexi kuningas Alfred Suur ja Mercia kuningas Ceowulf II – see oli liit, mida siiani oli peetud võimatuks. Kui mehed oleksid reegleid järginud, saanuksid nad leiu eest ülimalt rikkaliku kompensatsiooni.

Loe ka neid artikleid

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress