Walesist leiti õudu äratav sõrmus

Walesist leitud surnupealuu ja sünge tekstiga kuldsõrmus pani arheoloogidel juuksed peas püsti tõusma.

© Amgueddfa Cymru – National Museum Wales

ANDREAS ABILDGAARD

1. AUGUST 2021

Üks Walesi hobiarheoloog sattus eba­harilikule leiule. Ta luusis Inglismaa piiril Carreghofas, kui tema metallidetektor piiksatas. Mees jäi seisma ja kaevas mullast välja väga erilise kuldsõrmuse. Sellel oli kujutatud surnupealuu, mille ümber ladinakeelne tekst memento mori („pea meeles, et sa sured“).

Ekspertide arvates pärineb sõrmus kas Tudori või varasest Stuarti ajajärgust ehk siis ajavahemikust 1550–1650. Väljend memento mori pärineb antiikfilosoofidelt ning seda kasutati sageli ka Rooma riigis ja varakristluse ajal. Walesi Rahvus­muuseumi ekspertide sõnul peegeldab sõrmuse sünge sõnum 16. ja 17. sajandi suurt suremust, sest toonaste haiguste ja kehvade elutingimuste tõttu ei elanud inimesed eriti kõrge eani. Ladinakeelne tekst ja selle sõnum on meeldetuletus sellest, kui lühike on elu. 

Morbiidsed ehted pole ainult Walesi fenomen. 16.–17. sajandil oli tekst memento mori kogu Euroopas levinud nii dekoratsioonidel kui ka ehetel. Sõrmuste ja prosside motiividena olid populaarsed ka ristatud luud, koljud ja peale memento mori ka muud inimelu kaduvusele viitavad mõtteterad. Kunstnikud maalisid maale, millel oli kujutatud surnupealuu, liivakell ja närtsinud lilled – kõik need olid peatse vanaduse ning vältimatu lahkumise sümbolid.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress