Waterloo lahingu ohvrid müüdi väetiseks

Pärast Waterloo lahingut hakkas levima jutt, et lahingus hukkunud kaevati hiljem välja ja nende luudest valmistati väetist. Nüüd on need lood saanud kinnitust.

© SHUTTERSTOCK

JANNIK PETERSEN

26. JAANUAR 2023

18. juunil 1815 toimunud Waterloo lahingus hukkusid tuhanded sõdurid ja otsustati Napoleoni saatus. Ajaloolasi on aga üllatanud asjaolu, et aja jooksul on maapinnast välja ilmunud väga vähe hukkunute jäänuseid, ehkki kohe pärast lahingut kaevati langenute sängitamiseks suured massihauad.

Juba ammu hakkas levima kuuldus, et paljudelt Waterloo all langenud sõduritelt varastati nende hambad, millest hiljem valmistati hambaproteese ehk Waterloo hambaid. Glasgow’ ülikooli lahingu­väljade arheoloogiakeskuse uurija doktor Tony Pollardi uurimistöös leiab kinnitust ka teine ammune kuulujutt selle kohta, et paljude hukkunud sõdurite luid kasutati väetisena.

Niinimetatud Waterloo hambad olid 19. sajandil valmistatud proteesid, mille elevandiluust alusesse istutati inimese hambad.

© Adam Jones / Creative Commons

Tony Pollard luges läbi kõik asjasse puutuvad kirjalikud allikad, näiteks pärast lahingu toimumist lahinguväljal käinud inimeste kirjad ja mälestused. Sir Walter Scott, kes käis Waterloos mõni kuu pärast lahingut, ütles näiteks: „Kõik kohutava veresauna jäänused olid kas põletatud või maetud.“

„Hinnangute kohaselt imporditi üle miljoni tündri inimese- ja loomaluid Euroopa kontinendilt“ seisab ühes Inglise raportis, mis koostati mõni aasta pärast sõda.

„Piirkond Leipzigi, Austerlitzi, Waterloo jne ümber, kus peeti lahingu suurimad võitlused, on põhjalikult läbi kammitud,“ jätkati dokumendis kirjeldusega sellest, kuidas luid hangiti.

Dr Pollard järeldas uurimistöö kokkuvõttes: „Vähemalt mõned suured massihauad tühjendati 19. sajandi esimeses pooles, mil inimese- ja loomaluudest oli tavaks valmistada väetist, ning müüdi fosfaatväetisena.“

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress