Veohobuseid kasutati kaevandustes kivisöe vedamiseks.
Foto: Public Domain
James Watti potentsiaalsed kliendid olid harjunud panema veohobuste abil tööle pumpasid, veskeid ja masinaid ning esialgu tõrkusid nad aurumasinatesse investeerimast, sest ei näinud, millist kasu need võiksid tuua.
Šotlane Adam Smith uskus, et vaba turg loob üldise heaolu. Tema kapitalismiteoorial võib küll olla iluvigu, ent alati, kui vabaturu põhimõtteid on eiratud, on tagajärjeks olnud vaesus, viletsus ja nälg.
Kuni 20. sajandi esimese veerandini kasutati Baltimaade teede hooldamisel odavat lahendust – see tehti kohustuseks maaomanikele ja põllumeestele. Talurahva kasutada olnud vahendid olid lihtsad, töö aga aeganõudev ja väheefektiivne. 1926. aastal Rootsist prooviks hangitud esimesed kaks Bitvargeni teehöövlit said teerajajaks – nii otseses kui ka kaudses mõttes.
18. sajandil tehti Inglismaal esimesed aurujõu rakendamise katsed. Leidlikud inglased konstrueerisid masinad, mis muundasid veeauru energia mehaaniliseks energiaks, ning maailm muutus igaveseks. Aurumasin võimaldas teenida suurt tulu, ent sel oli hirmuäratav hind.
Uue KIA Sportage 4x4 Hybridi sain proovisõiduks seekord veidi pikemaks ajaks ning sissejuhatuseks põrutasin sellega kohe Pärnusse kalale. Mis oli selles autos head ja millised olid vead saab teada, kui lugeda läbi järgnev lugu.