• 22.02.24, 20:10

Mida tegi ooperikuningas Richard Wagner Riias?

© Alexander Welscher / Scanpix
  • © Alexander Welscher / Scanpix
Tulevane maailmakuulus helilooja Richard Wagner töötas aastail 1837 – 1839 Riia linnateatris peadirigendina. Tema osalusel valmis kakskümmend lavastust, sh Mozarti „Võluflööt“, Bellini „Norma“ ja Beethoveni „Fidelio“.
Riias alustas Wagner tööd ka oma kolmanda ooperi „Rienzi“ kallal, kus ta sai valmis selle esimese vaatuse. Ülejäänud neli vaatust kirjutas Wagner juba Pariisis, kus ta lootis ooperi ka lavale tuua, kuid see õnnestus alles 1842. aastal Dresdenis. Ooper, mille sisuks on keskaegse Itaalia ühendamise eest võidelnud Cola di Rienzo elu, kestis kuus tundi.

Seotud lood

Lood
  • 08.03.24, 06:57
Ooperitäht Wagner tegi kõvemat lärmi kui tema kriitikud
Richard Wagner vihkas juute, laenas kõigilt raha, võrgutas naisi ega viitsinud minna oma abikaasa matusele. Hoolimata oma kohutavast isiksusest lõi ta lummavat muusikat, mis tegi temast maailmakuulsa mehe.
Lood
  • 03.03.24, 06:40
Ooper sündis tänu eksitusele, kuid muutus kiiresti menukaks
1573. aastal kogunesid Firenzes intellektuaalid, et taaselustada Kreeka teater. Renessanss jumaldas antiiki. Mis võinuks olla suurem austusavaldus tsivilisatsiooni hällile kui lõbutsemine vanade kreeklaste kombel? Paraku said intellektuaalid kreeka tekstidest valesti aru ning selle tagajärjeks oli ooperižanri sünd.
Lood
  • 16.08.23, 10:39
Kodanlikus stiilis kabareeõhtu kriitika stalinistlikus Eestis
  • ST
Sisuturundus
  • 30.04.25, 17:18
Viasat History telekanali maikuu vaatamissoovitused
Viasat History on nagu pilet ajarännule, kus kohtad põnevaid ajaloolisi lugusid ja ekspertide arvamusi. Sul on parim istekoht, et näha pöördelisi hetki ajaloos ja inimesi, kes on minevikku kujundanud. Viasat History telekanal on saadaval enamiku Eesti teleoperaatorite pakettides.

Kuulsad ehitised

Kuritöö ja karistus

Viikingid

Poliitika

Katastroofid

Arheoloogia

Tagasi Imeline Ajalugu esilehele