Kuuba kriisi 1962. aastal peetakse ajaks, mil maailm oli tuumasõjale kõige lähemal. Ehkki ka Kuuba kriis võinuks tõesti lõppeda aatomisõjaga, kui USA otsustanuks venelased Kuubalt jõuga välja tõrjuda, oli ajaloo suurim tuumasõjaoht siiski 1983. aastal.
Nõukogude Liidus oldi sellel ajal veendunud, et ameeriklased kavatsevad neid kohe-kohe mandritevaheliste rakettidega rünnata. 1983. aastal täheldasid venelaste tuumaohust hoiatava häiresüsteemi OKO (vn „silm“) luuresatelliidid kosmoses ohumärki ja õhujõudude operatiivstaabis hakkasid vilkuma häiretuled.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
1962. aasta kahel närvesööval nädalal üritasid Ameerika Ühendriikide president John F. Kennedy ja Nõukogude Liidu juht Nikita Hruštšov kontrollida konflikti, mis paistis päädivat maailmalõpuga. Sõjalist lahendust pooldasid nii USA kindralid kui ka Kuuba juht Fidel Castro.
Sel sügispäeval valitseb Arkansase raketikompleksis täielik rahu. Juhtimisruumis käib lõbus vestlus, samal ajal kui kaks tehnikut teevad raketišahtis tavapärast hooldustööd. Äkki kõlab häiresignaal. Midagi on juhtunud šahtis, kus asub stardivalmis tuumarakett. Selle lõhkepea on 600 korda võimsam kui Hiroshimale heidetud tuumapomm.
1944. aasta sügisel püüdsid britid meeleheitlikult leida vastumeedet Hitleri surmavatele rakettidele V2. Tõhus kaitse kaugmaarakettide vastu leiutati alles kaks aastakümmet hiljem.