Klaperjaht Venemaa aristokraatiale: bolševikud hävitavad endise eliidi
Venemaal võimu haaranud bolševikud alustasid jahti endisele aadelkonnale. Hiljutist eliiti alandati, rööviti ja tapeti. Aristokraadid said end päästa üksnes riigist põgenedes.
Venemaa aristokraatidele oli 1917. aasta painajalik õudusunenägu, millest nad enam kunagi ei ärganud. Veebruarirevolutsioon ja enamlaste sügisene riigipööre kustutasid nende sajandeid kestnud privileegid. Aadli senine särav elu asendus hirmu ja õudusega.
1917. aastal andis Lenin oma vast loodud julgeolekuorganile tšekaale korralduse rünnata kõiki revolutsiooni vaenlasi. Bolševike liider kartis, et vastased lämmatavad revolutsiooni, ning päästis seetõttu valla brutaalse vägivalla. Algas ajaloo üks armutuimaid terroriaktsioone.
1918. aastal Vene kodusõja ajal mõrvati Jekaterinburgis endine keiser Nikolai II ja ta perekond. Visalt püsivate kuulujuttude järgi õnnestus noorimal tütrel Anastasial kommunistidest hukkajate käest põgeneda.
Esimesse maailmasõtta mobiliseeriti ligikaudu 80 000 eesti meest. Nad said tunda nii tööstusliku sõjapidamise õudusi kui ka paljurahvuselise armee alandusi. Oma kogemustest kirjutasid mehed kirjades ja päevikutes.