USA ja Iraani vaen sai alguse rohkem kui 70 aastat tagasi toimunud riigipöördest ning on sestsaadik jätnud verise jälje kõikjale Lähis-Itta. Umbusaldus ja kibestumus on ajaga ainult süvenenud.
Alates 1979. aastast on Iraani mullad sarjanud USAd.
Foto: Hatami, 1928–2017
Ameerika Ühendriikide ja Iraani suhteid on aastakümneid iseloomustanud sügav umbusk ning vaenulikkus. Pingete algus ulatub tagasi 1953. aastasse, mil USA korraldas riigipöörde, mille käigus kukutati Iraani demokraatlikult valitud peaminister ning ametisse pandi läänemeelne šahh.
1963. aastal otsustas Iraani valitseja, et tema riigist peab saama moodne läänelik riik. Šahh tahtis anda talupoegadele maad, naistele valimisõiguse ja lastele haridust. Šahhi valge revolutsioon oli aga poolik ning maareform lõi hoopis viljaka pinnase islamistlikule Iraanile.
Rahulolematus Iraani šahhiga andis 1978. aasta sügisel tõuke vägivaldseteks meeleavaldusteks. 8. septembril, kui sõjavägi tulistas pealinnas Teheranis rahvast, puhkes islamirevolutsioon.
Viasat History on nagu pilet ajarännule, kus kohtad põnevaid ajaloolisi lugusid ja ekspertide arvamusi. Sul on parim istekoht nägemaks pöördelisi hetki ajaloos ja inimesi, kes on mineviku kujundanud. Viasat History telekanal on saadaval enamikes Eesti teleoperaatorite pakettides.