• 01.09.21, 12:12

Katk tegi Rooma riigist hauakambri

Bütsantsi keiser vallutas 541. aastaks suurema osa kunagise Lääne-Rooma riigi valdustest. Väljastpoolt tundus riik tugevamana kui kunagi varem, aga Egiptusest saabunud laevad kandsid lastiruumis impeeriumi languse seemet: katku. Ajaloo esimeses pandeemias suri kõigest aastaga miljon inimest.
© Creative-assembly / Vilius Petrauskas
  • © Creative-assembly / Vilius Petrauskas
Vahemere-äärne Pelusioni linn kihas elust. Kaide ääres ootavatele kauba­laevadele laaditi suuri linase riide pampe ja nisukotte. Laevad pidid suunduma Vahemere sadamaisse, kus osati Pelusioni kaupu hinnata. Niiluse suudmealas asunud linn oli tänu kaubandusele tuntuks saanud kogu Bütsantsi impeeriumis.

Seotud lood

Lood
  • 10.01.25, 15:33
Suursugusus ja hiilgus kaitsesid Ida-Rooma keisririiki
Ida-Rooma impeeriumi vaevasid algusest peale võimu­võitlused ja kurnavad kodusõjad. Raskustest hoolimata püsis Bütsants tänu tõhusale diplomaatiale ning riigi ja kiriku selgele vahekorrale üle tuhande aasta.
Lood
  • 01.10.21, 14:07
Rooma riigi murdis maha maksureform
Keiser Diocletianus võttis 284. aastal üle kaoses Rooma riigi. Impeeriumi päästmiseks viis ta ellu reformi, mis paiskas kogu elanikkonna maksuorjusse.
Lood
  • 07.12.22, 15:59
Suur ülevaade sellest, kuidas Rooma riik kristlikuks muutus
Esimese kolmesaja aasta jooksul pärast Jeesuse ristilöömist veeretati süü kõiges, mis oli Rooma riigis halvasti, kristlaste kaela. Ristiusu jüngreid kiusati taga, piinati ja tapeti. See kõik lõppes kui noaga lõigatult siis, kui keiser Constantinus I nägi taevas ilmutust.
  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.25, 21:07
Viasat History telekanali aprillikuu vaatamissoovitused

Kuulsad ehitised

Kuritöö ja karistus

Viikingid

Poliitika

Katastroofid

Arheoloogia

Tagasi Imeline Ajalugu esilehele