Teise maailmasõja esimene suurem ja ohvriterikkam meresõjakampaania sai alguse 9. aprillil 1940, kui Wehrmacht tungis Norrasse. Sellele järgnes kaks kuud kibedaid lahinguid.
Sakslased plaanisid 9. aprillil Norra rannikule mitut meredessanti ja selleks, et olla dessandihommikul vajalikes paikades, läksid kaugemale põhja liikuvad Saksa transpordilaevad sõduritega teele juba 3. aprillil. Too sakslaste operatsioon Weserübung-Nord langes ilmselt juhuslikult ajaliselt kokku Briti laevastiku operatsiooniga Wilfred, mille eesmärk oli Norra vetes kulgevate laevateede mineerimine, et sakslased ei saaks neid kasutada. Brittidel oli mõte oma miinid vette panna 8. aprillil.
Saksa lahinguristleja Scharnhorst uputasid britid 26. detsembril 1943 Põhjaneeme (Nordkapi) lahingus. 1968 mehest päästeti ainult 36, kelle hulgas ei olnud ühtegi ohvitseri.
1941. aasta kevadel, kui Saksamaal olid lahingukorda saadud 381 mm kahuritega lahingulaevad Bismarck ja Tirpitz, tekkis Saksa laevastiku juhatusel mõte saata Atlandile sõjalaevade koondis. Teel sinna märkasid sakslasi aga britid.