Tänavusuvised aktsioonid, kus protestijad on heisanud Eesti NSV lippu majadele ja viinud mälestusmärkide juurde, on selle lipu ajaloo kolikambrist taas päevavalgele kraaminud. Ent kuidas Eesti NSV lipp üldse sündis?
Lipu kavandi autor oli graafik Paul Luhtein – fenomenaalse karjääriga kunstnik, kes kujundas mitmeid olulisi riiklikke sümboleid juba sõjaeelses Eesti Vabariigis. Nii näiteks kujundas Luhtein 1936. aastal Riigivapi ja Valgetähe ordenid ja nii Eesti politsei kui Konstantin Pätsi vapid. Nõukogude ajal kujundas Luhtein rohkelt raamatuid, plakateid ja embleeme, sh laulupidude ning Tallinna linna embleemid.
Sinimustvalge lipu lugu algas siis, kui selle värvikombinatsiooni võttis oma tunnusena kasutusele tänagi tegutsev üliõpilaste ühendus Eesti Üliõpilaste Selts. See ajalooline lipp õnnistati 1884. aastal Otepääl ning puhkab nüüd Eesti Rahva Muuseumis. Kuidas kinnistus see värvikolmik eesti rahva südames ning sai riigilipu värvideks?
Vabadussõja ajal ja vahetult pärast seda tõstatus idee, et Eesti riigilipuks võiks saada skandinaavialik ristilipp. Lõpuks see toetust siiski ei leidnud.
Täna 140 aasta eest Otepääl pühitsetud kõige esimene sinimustvalge lipp leidis Saksa ja Nõukogudude okupatsioonide ajal varjupaiga ühe Jõgevamaa talumaja korstnajala all.