• 07.01.24, 11:40

Veidrad valuutad: juust, teokarbid ja kiviplaadid – kõik oli raha

Yapi saare elanikud pidid kaupade eest tasumiseks olema sitke kehaga, sest nende mündid kaalusid mitu tonni. Maksevahenditel on ajast aega olnud palju veidraid vorme. Raha peab olema ihaldatav ning piisavalt unikaalne, et seda oleks keeruline järele teha.
© Bridgeman Images
  • © Bridgeman Images
Mitu sajandit oli oravanahk soomeugrilaste eelistatuim maksevahend. © Shutterstock
  • Mitu sajandit oli oravanahk soomeugrilaste eelistatuim maksevahend. © Shutterstock

Lehm maksis 100 oravat

Sularaha oli keskaegses Soomes ja soomeugrilastega asustatud Venemaa aladel pehme.
Laialt levinud maksevahend oli puna­orava nahk ning närilise koonu, kõrvu ja kihvu kasutati peenrahana. Naha väärtus varieerus olenevalt sellest, kui palju nahku ringluses oli, kuid mõnikord sai terve lehma omandada 100 oravanaha eest.
Kuna nahk oli nii ihaldatud, kütiti oravaid hulganisti ning teadlased usuvad, et 14. sajandil pääses Venemaa mustaks surmaks nimetatud katkuepideemiast just sel põhjusel üsna kergesti.
Oravad nagu teisedki närilised on katkubakteri peremees­loomad. Naha kasutamine rahana jätkus kuni 15. sajandi alguseni, mil näiteks Novgorod nahkrahast loobus. Soome keeles elab see eriline vääring tänapäevani. Nimelt tähendaski soome (ja eesti) „raha“ alguses oravanahka.

Seotud lood

Lood
  • 11.10.23, 06:33
Soomaagist tehtud raua eksport tõi viikingiaegsesse Eestisse rohkelt hõbedat
Muinasajal valmistati Eestis soomaagist rauatoorikuid, mida müüdi Ojamaa seppadele. Tihe side Ojamaaga säilis ka pärast viikinigaja lõppu.
Lood
  • 22.04.24, 07:01
Kõik oli müügiks: tule ajareisile keskaja kaubanduskeskusesse
Keskaegsel turuplatsil segunesid oma kaupa pakkuvate kaupmeeste hüüded ja hanede kaagutamine. Turupäevad olid nädala kõrghetked, mil talupojad müüsid köögivilju, lihunikud kiitsid oma lihaportsjoneid ja peened kodanikud ostsid ajastu suurimat luksuskaupa: Aasia vürtse.
Lood
  • 01.01.18, 17:33
Tartus kehtis kuu aega oma raha
Sotsiaalpanga Tartu filiaali direktor Vaike Martinson demonstreeris märtsis 1992 Eesti Teadeteagentuuri fotograafile Tartu raha.
  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.25, 21:07
Viasat History telekanali aprillikuu vaatamissoovitused

Kuulsad ehitised

Kuritöö ja karistus

Viikingid

Poliitika

Katastroofid

Arheoloogia

Tagasi Imeline Ajalugu esilehele