19. sajandi tallinlase meelelahutus: vahakujud, dioraamid, värvipildid
Kas sa suudad ette kujutada, et sul ei ole võimalik vaadata telekat või viita aega arvutis? Millega sisustas oma vaba aega linlane nii paarsada aastat tagasi? Üldjoontes huvitasid teda samad asjad mis tänapäevast teleka- või internetikasutajat.
Kaugeid maid, olulisi sündmusi ning tähtsaid isikuid linlasele tutvustanud pano-, kosmo- ja dioraamid olid 19. sajandil kahtlemata ühed harivad meelelahutuse võimalused, tänapäeva televisiooni eelkäijad. Linlastele pakkusid need kõditavat võimalust näha eksootilisi maailma paiku ilma reisimisega kaasneva riskita. Need pildid laiendasid inimeste visuaalset maailma.
Lääne „haritud“ publik nautis aastakümneid näitusi ja etendusi, kus demonstreeriti Aafrika naisorje või verejanulisi kannibale. Niisugused ebamoraalsed ekspositsioonid olid mitte lihtsalt meelelahutus, vaid ka õigustus Aafrika ja Aasia koloniseerimisele.
Eesti-aegse linnainimese ideaalkodu pidi näima igas mõttes uudne ja vaba ajaloolistest eeskujudest. Sel ajal juurdus mitu kodukujunduse põhimõtet, mis on tänaseni au sees.
Ka vanad egiptlased ja antiikaja roomlased nägid taevas kummalisi sõidukeid. Tollal ei kahtlustanud keegi, et tegu on teistelt planeetidelt pärit tulnukatega. Selle hirmu tekitas hoopis moodne tööstusühiskond ja imperialism.