Ei, seda ust, millele Martin Luther 1517. aastal oma 95 teesi kinnitas, pole enam alles. Wittenbergi linnakirik ennistati 19. sajandil ning vana puidust uks asendati uuega, seekord pronksist valmistatuga.
Martin Lutheri uuest kristlusest võlutuna põgenes rühm Saksamaa nunnasid Nimbscheni kloostrist protestantismi tugipunkti Wittenbergi. Sealt lootsid nad leida endile abikaasa. Ülesanne osutus arvatust raskemaks.
Lutheri mäss paavsti vastu haaras ka saksa talupoegi. Ent nemad ei rahuldunud ainult kirikureformiga. Muutuma pidi kogu ühiskond! Nii läksid nad aadlike hästi relvastatud väe vastu oma kirveste ja hangudega.
End anabaptistideks ehk taasristijateks nimetanud sektandid uskusid, et kohtupäev saabub 1534. aasta ülestõusmispühade ajal. Nad valmistusid Jeesuse teiseks tulekuks, tehes Saksamaa linnast Münsterist uue Jeruusalemma. Lahkusuliste valitsemine tõi peagi türannia ja näljahäda.
Viasat History on nagu pilet ajarännule, kus kohtad põnevaid ajaloolisi lugusid ja ekspertide arvamusi. Sul on parim istekoht nägemaks pöördelisi hetki ajaloos ja inimesi, kes on mineviku kujundanud. Viasat History telekanal on saadaval enamikes Eesti teleoperaatorite pakettides.