Tuulte räsida Lihavõttesaar paikneb eraldatult Vaikse ookeani keskel. Lähima naabrini on mitu tuhat kilomeetrit. Saare rannikul seisavad platvormide peal mitme meetri kõrgused kivikujud, mille lamedad kuklad on pööratud mere poole, ent silmakoopad jälgivad taimevaest saaremaastikku. Sellel 163ruutkilomeetrisel saarel lebab elutult rohus veel palju tonnideraskuseid kujusid, millest nii mõnigi on mitmeks tükiks purunenud. Kõik need annavad üheskoos tunnistust kaugest minevikust, mil sel tillukesel saarel õitses rikas kultuur. Selle kandjad nägid palju vaeva, et tahuda välja üha suuremaid kujusid, toimetada need ettenähtud kohale ja seal püsti ajada.
Tänapäeval mõistavad teadlased saart ja selle sünget minevikku paremini kui esimesed eurooplastest maadeavastajad, kes üllatunult silmasid 1722. aastal oma pikksilmas saart koos selle suurte kivikujudega. Siiani vaidlevad arheoloogid ja ajaloolased aga selle üle, miks selle kunagi väga lopsaka taimestikuga ja viljaka saare ökosüsteem 17. sajandi alguses ikkagi kokku varises, kuidas küll suutsid saareelanikud suuri kivikujusid sel künkliku maastikuga vulkaanilisel saarel mitu kilomeetrit vedada ning mis sai sellest rahvast, kes need hiiglaslikud kujud püstitas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Teadlased on sajandeid mööda vaadanud faktist, et läänemeresoomlased olid samasugused viikingid nagu muistsed Skandinaavia sõdalased. Tänapäeva Soome, Eesti ja Läti võtavad nüüd sisse koha viikingimaade seas.
Kust oli pärit tänapäeva Läti alal elanud eestlaste sugulasrahvas liivlased?