Kaks turisti, kes jalutasid Tšehhi linnakese Dvůr Králové nad Labem lähedal oleval Zvičina mäel, avastasid kuldaarde, mis koosneb sadadest müntidest, ehetest ja muudest kuldesemetest. Aare on arvatavasti peidetud 20. sajandil.

- Foto: Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Turistid märkasid ühe põllu serval kiviaias kaanega metallsilindrit. Anum sisaldas 598 kuldmünti, mis olid mähitud musta kangasse. Umbes meetri kauguselt avastati metallist kast, mis sisaldas 10 käevõru, 16 portsigari, samuti arvatavasti kullast valmistatud peenest traatvõrgust käekotti, puudrikomplekti, kammi jm esemeid, teatas Hradec Králové Ida-Böömimaa muuseum.
Muuseumi numismaatiku sõnul pärinevad mündid ajavahemikust 1808 – 1915. Enamik neist on Prantsuse päritolu kuid aardes sisaldub ka Austria-Ungari, Belgia, Osmani impeeriumi, Itaalia, Rumeenia ja Venemaa kuldmünte.
Mõned Austria-Ungari mündid on varustatud üleverminguga, mida kasutati 1920. ja 1930. aastatel Serbias ja Bosnia-Hertsegoviinas. Seega ei saa mündid olla peidetud enne 1921. aastat. Aare võidi aga peita hoopis 1938. aastal, mil natslik Saksamaa piirkonna annekteeris ja sealsed tšehhid minema ajas. Teine tõenäoline peitmise aeg on pärast Teist maailmasõda, mil lahkuma sunniti omakorda saksa rahvusest elanikud.
Aarde kogukaal on 3,7 kilo ning selle väärtus on vähemalt 300 000 eurot. Leidjaid ootab seega ees priske leiutasu: Tšehhi seaduse kohaselt võivad nad saada kas kuni 100% väärismaterjalide turuväärtusest või kuni 10% leidude ajaloolisest väärtusest, olenevalt hindamiskomisjoni lõppotsusest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!