• 02.08.23, 07:47

Kagu-Eesti soost leiti erandlik viikingiaegne kaelavõru

Umbkaudu 8. ja 9. sajandi vahetusel ehk viikingiaja alguses Kagu-Eesti maapõue jäänud hõbeaare on erandlik nii oma sisu kui ka omapärase leiukoha tõttu.
© Mauri Kiudsoo, AI 712
  • © Mauri Kiudsoo, AI 712
Enne 1866. aastat tuli Vastseliina kihelkonnast Hindi külast Juhkami talu maadelt päevavalgele Loosi I ehk Hindi aare. Aarde avastamisolude kohta on teada, et peitvarale satuti soise­le alale kuivenduskraavi kaevates, kusjuures leiukohal täheldati ka puitkonstruktsiooni olemasolu. Hõbeaare, mis koosneb peale terve sadul­otsise kaelavõru veel kolme võru katketest, olevat esialgu sisaldanud neljandagi analoogse ehte fragmente. Kui varasematel aastakümnetel on Eesti arheoloogid dateerinud Hindi aarde 7.–8. sajandisse, siis viimasel ajal on hakatud üha rohkem seda paigutama 8.–9. sajandisse.

Seotud lood

Lood
  • 08.04.24, 07:50
Pealik Lembitu pere varandus: Lõhavere muinasaarded
Sakala põhjaosa muinaseestlaste üliku ja väepealiku Lembitu kodulinnuse asukoht Lõhaveres on välja andnud mitu tähelepanuväärset aaret.
Lood
  • 10.11.23, 05:20
Linnakse kalme suur hõbeaare: varandus Valhallas pruukimiseks
Varasel viikingiajal visati soodesse kulda jumalate meeleheaks ning kalmesse kaevati hõbevarandusi eesmärgiga neid kord ise teises ilmas kasutada.
Lood
  • 05.06.23, 10:20
Kohtla-Järve lähedalt leiti Läänemere maade varaseim viikingiaegne hõbeaare
Ida-Virumaalt Kohtla-Järve lähedalt Vitsiku külast leitud viikingiaegne hõbeaare on Põhja-Euroopa üks vanimaid. Selle koosseis räägib siinsete elanike kontaktidest nii ida- kui ka läänepoolsete aladega.
  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.25, 21:07
Viasat History telekanali aprillikuu vaatamissoovitused

Kuulsad ehitised

Kuritöö ja karistus

Viikingid

Poliitika

Katastroofid

Arheoloogia

Tagasi Imeline Ajalugu esilehele