Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Bruegheli kunstiteose saladus
Talupoegade eluolu on Madalmaade kunsti kese. Eesti Kunstimuuseumi kogusse kuulub kaks 17. sajandist pärit maali, mis annavad suurepäraselt edasi žanri iseloomu ja olulisust. Üks neist kujutab talupojapulma.
Pieter Brueghel vanem on Madalmaade kunsti kuldajastu tuntumaid autoreid. Teda on nimetatud talupoegade Bruegheliks ning teda hinnataksegi eelkõige talurahva tüpaažide ja eluolu kujutajana. Tema paljufiguurilised kompositsioonid talupoegade argitöödest, perekondlikest tähtpäevadest ja kirikupühadest on vabad sentimentaalsusest ning äärmiselt elavad.
Keskajal nägid kõik maalid välja tasapinnalised. Roomas õppides tuli kunstnik Filippo Brunelleschi aga revolutsioonilisele ideele joonistada ja maalida kolmemõõtmeliselt. Tema pildid vaimustasid kõiki, kuid paranoiline Brunelleschi keeldus aastaid oma saladust paljastamast.