• 01.03.20, 12:03
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Indiaanlaste tundmatu argipäev

Ühed Ameerika põliselanikud elasid pikkmajades, teised kasvatasid kõrvitsaid ja kolmandad püüdsid vaalu. Põhja-Ameerika indiaanlaste elu oli paljuski hoopis teistsugune kui asunike stereotüüpne ette­kujutus hobuste seljas sõdalastest, kes vibu abil piisoneid küttisid. Indiaanlasi oli erinevaid, alates lambakarjustest kuni romantiliste flöödimängijateni.
© Peter Newark American Pictures / Bridgeman Images
  • © Peter Newark American Pictures / Bridgeman Images
Hopid kasutasid oma majade kõrgele paigutatud ustest sisenemiseks redeleid. © Library of Congress
  • Hopid kasutasid oma majade kõrgele paigutatud ustest sisenemiseks redeleid. © Library of Congress

Linnad kerkisid kõrbesse

Hispaania sõdurite silmad läksid imestusest pärani, kui nad 16. sajandil jõudsid kõrbetesse, mis ulatuvad läbi tänapäeva Texase ja New Mexico osariikide. Piki Colora­do jõge ja Rio Grandet nägid nad kuni kuuekorruseliste majadega asulaid. Hispaania keeles nimetati suuremat küla sõnaga pueblo ning seetõttu hakati neis asulais elavaid inimesi nimetama pueblo­indiaanlasteks. Hispaanlased ei teadnud,
et indiaanlased olid mitut päritolu. Nii sunjid kui ka hopid ja kevad rajasid oma kodud poorsest liivakivist või kasutasid linnade loomiseks muda ja õlgede segu. Kaitseks vaenulike rünnakute eest olid neil majad, mille alumisel korrusel olid ainult väikesed aknad, ent puudus uks. Selle asemel käisid elanikud sisse-välja katuseaugu kaudu, milleni pääses pikka redelit mööda.
Ühe maja lame katus moodustas teise maja põranda või ülemise terrassi, kuna korruselamu ehitati tavaliselt hiigel­trepina mäeküljele. Naised ehitasid maju ning mehed hoolitsesid lage kandvate raskete palkide toomise eest. Palkide otsad jäeti seintest välja, et neid saaks kasutada liha, puuviljade ja köögiviljade kuivatamiseks.

Seotud lood

Lood
  • 07.11.24, 05:49
Tabud kujundasid siuu indiaanihõimu naiste elu
Kui siuu naistel algas menstruatsioon, isoleeriti nad meeste pilgu eest. Abielueelse seksi hirmus sidus mõni isa oma tütre jalad ööseks kokku. Naiste elu indiaanilaagris polnud just meelakkumine.
Lood
  • 01.04.18, 17:17
Sajanditagused flirtimiskombed: käitumisjuhend tõelistele härradele ja daamidele
Nagu sada aastat tagasi, on ka tänapäeval kombeks avada naisele uks ja aidata talle mantel selga, kuigi neid tavasid kiputakse ka iganenuks pidama. Sajanditagused härrad ja daamid pidid meeles pidama veel kümneid reegleid, mis loetleti üles mitmes käitumisõpikus. Imeline Ajalugu toob teieni tollaste komberaamatute põhitõed.
Lood
  • 01.03.21, 16:02
Stseenid Eesti abielust
Eesti talurahva pulmapidu kestis mitu päeva. Pidu algas siis, kui laulatus sai läbi ning pulmarahvas sõitis kirikust koju. Seda kujutabki Theodor Gehlhaari pilt sarjast „Iseloomustavaid stseene Eesti- ja Liivimaa talurahva elust“.
  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.25, 21:07
Viasat History telekanali aprillikuu vaatamissoovitused

Kuulsad ehitised

Kuritöö ja karistus

Viikingid

Poliitika

Katastroofid

Arheoloogia

Tagasi Imeline Ajalugu esilehele