Umbes 12 800 aastat tagasi tabas üht väikest kiviaegset asumit tänapäeva Süüria aladel katastroof. Kõrgel asula kohal plahvatanud meteoorkeha põletas sealsed elanikud tuhandiksekundi vältel. Sellisele järeldusele jõudsid teadlased, kes uurisid Abu Hureyra asumit, mis tänapäeval on jäänud tehisjärve alla.
USA Santa Barbara ülikooli geoloogiaprofessori James Kennetti sõnul leidsid nad mineraalide jälgi, mis olid sulanud klaasiks, mida oli otsekui pihustatud kõigile asumist pärit esemeile. Niisugune protsess nõudnuks kuumust, mida ei suuda tekitada ei lõke, vulkaan ega välk. „Nii kõrge temperatuur sulataks auto minutiga,“ selgitas Kennett teadusveebile phys.org. Professori arvates suudab nii suurt kuumust tekitada ainult suur meteoor- keha, mis on maailmaruumist sisenenud Maa atmosfääri. Sulanud mineraalide seas oli kroomi, titaani ja plaatinat, mida oli mõjutanud üle 2000kraadine kuumus. James Kennett ja ta kolleegid arvavad, et ilmselt oli tegemist komeediga, mis atmosfääri sisenedes plahvatas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Iidse linna kohal toimunud meteoriidiplahvatus sarnanes aatomipommi lõhkemisega.
Viikingid kartsid näljahäda kaasa toovat ja maailmahukku kuulutavat karmi talve. Lood sellest ülikarmist talvest ei ole puhas väljamõeldis. Selle juured ulatuvad aastal 536 pKr toimunud kliimakatastroofini.