Iisraeli teadlased usuvad, et kiviaegsed kunstnikud sattusid hapnikuvaestes koobastes kiiresti transsi ning suutsid seetõttu luua muljet avaldavaid koopa-
Koljude, relvade ja õlilampide avastamine Jeruusalemma lähedalt koopast tekitas arheoloogides pikka aega hämmingut. Nüüd usuvad nad, et koobas oli püha koht, kus elavad kohtusid surnutega.
2019. aastal leidsid Iisraeli arheoloogid Jeruusalemmast 2600 aasta vanuse kivist käimla. Selle analüüsimisel tuvastati varaseim näide parasiidist, kes põhjustab väga koledat kõhuhaigust.
Keskaegne kirik ei olnud sugugi naljavaene koht. Kiviraidurid dekoreerisid kirikuid irooniliste, tögavate ja vahel isegi riivatute kivikujudega, mis tänapäeval trükimusta ei kannataks. Keskaegsed kirikumehed aga läksid nende naljadega kaasa.